Ola Salo – ‘Wilderness’
Universal Music
Betyg: 3/5
Egentligen är nog det mesta precis som det ska. Den forne Ark-sångaren Ola Salos solodebut ”Wilderness” inleds med en perfekt och lagom mogen utveckling av hur det lät för tio år sen innan bandet gick skilda vägar. Ola Salo har kvar de överspända Queen-referenserna
(viss tautologi)
parat med vissa religiösa teman i texterna. Utan att undgå att bara upprepa sig eller låta daterad.
Men, det hjälper inte riktigt. Jag kommer inte undan att det blir lite ospännande efter ett par låtar. Eventuellt är det viss Ark-mättnad som fortfarande inte lagt sig. Jag kan inte undgå att tänka på Henrik Berggrens spelning på Hultsfred 200x. Ensam på ett eftermiddagsdåsigt Pampas var det inte särskilt många som brydde sig om en sångare som bara var något år bort från världens bästa band.
Och kanske är det bara lite distans som behövs. Sen kan Ola också uppnå och spä på sin gudomliga status genom att spela en gång vart femte år och för evigt hålla på sin mytiska soloskiva. Typ.
/ Andreas Homanen